Pınar Selek
Pınar Selek'e Tanığız

Universite Cotedazur-Newsroom - 08.03.2024
Côte d'Azur Üniversitesi ile Nice ve Antibes-Juan-Les-Pins Belediyelerinin ortaklaşa düzenlediği "Sınırları Zorlayan Kadınlar" sergisi 8 Mart günü saat 14:00'te Nice'deki Place Garibaldi'de açılacak.
devamı...

Hâlâ Tanığız Platformu-29 Eylül 2023
Bu kimbilir kaçıncı basın açıklamamız. Dahası hukuk zemini ortadan kalkmış bir ülkede bu eşzamanlı yürütülen kaçıcı mücadele. Rakamlarla konuşalım mı? Sıfır suç, 25 yıl, 4 beraat eşittir Pınar Selek davası. 25 yıl, 4 beraat ve her seferinde beraatin bozulması üzerine kurulu bir işkence.
devamı...
Le Monde -25.09.2023
« Pour que Pinar Selek recouvre une liberté de création, de recherche et d’action politique pleine et entière » Alors qu’une nouvelle audience de la Cour suprême de Turquie doit se tenir le 29 septembre, un collectif d’autrices, d’auteurs, d’éditrices, d’éditeurs et de libraires, parmi lesquels Nathalie Quintane, Annie Ernaux ou Sedef Ecer, apporte son soutien à la sociologue exilée en France depuis 2011 qui risque la prison à vie en Turquie.
devamı...

01 April 2023
In this period of twenty-five years, which coincides with Turkey's recent history, we have struggled against enforced disappearances, bombings, unsolved assassinations, and those unjustly held hostage in prison. When the law did not manifest itself in courtrooms, when fundamental rights were violated, we sought justice together on the streets, in squares, in crowded meeting halls. We held on to each other, we drew strength from each other. This acquittal is our honor. Pınar Selek is our pride. We are here for this. We are here for the sake of simple arithmetic operations. We are the addition in the operations of addition and subtraction. They will not subtract Pınar from us and justice from Pınar. We will multiply by adding to each other for a lifetime. We are the multiplication in the operations of multiplication and division. They will not divide us. Our strength will multiply by multiplying our will. We cherish this acquittal. It is also our dream of a just, free and equal life and country. This acquittal is our common struggle. This is where the arithmetic ends. We are asking for accountability for life. We are demanding accountability for the truth. And of course we will win.
devamı...

30.06.2022 - Esmeray - P24
Orada öğrendiklerimizle hayata tutunmaya çalışıyoruz. Atölye her yerde efendiler! Anam Bacım, 90’lı yılların başları, Demet Demir ile bir sohbet esnasında bana bizim bir atölyemiz var demişti. Oraya bir kız geliyor, adı Pınar, çok seversin dedi. Gittik atölyeye, girişte ağır tiner ve boya kokuları hissettim. İçeri girdik, aman tanrım, sokak çocukları dolu, tinerciler hepsi oradalar. Ay Demet hadi gidelim, dedim, bura ne ayol?
devamı...

30.06.2022 - Zeynep Oral - Cumhuriyet
Kim bilir bu yazıyı ben kaçıncı kez yazıyorum... Şöyle bir gerilere gittim. Örneğin 29 Kasım 2012 tarihli Cumhuriyet’te aynı konudaki yazıma şöyle başlamışım... “İşkence, yasadışıdır. Sosyolog, yazar, araştırmacı Pınar Selek’e tam 14 yıldır işkence yapılıyor. Resmen hukuk eliyle; ‘adalet’ alet edilerek işkence devam ediyor... Pınar’ın, cezaevinde ve Emniyet’te görmüş olduğu Filistin askısı dahil olmak üzere işkencenin izleri uluslararası kurumlar tarafından çoktan belgelendi. Hiç kuşkum yok ki günün birinde 14 yıldır yaşamakta olduğu bu hukuk eliyle işkence de belgelenecek ve hukuk fakültelerinde ders niyetine okutulacak! Bizim ülkemizde değilse bile, uygar, çağdaş ülkelerde...”
devamı...

Ali Koç - 27/04/2014
Pınar hep Mimar Sinan Sosyoloji bölümü mezunu olarak bilinir ama Ankara’nın en karanlık yıllarında DTCF Sosyoloji bölümünde başlamıştır onun üniversite hayatı. Sınıf arkadaşım Pınar benim için ; DTCF’de öğrenci dernekleri faşistlerin elinde olduğu için birlikte Sosyoloji Öğrencileri Topluluğunu kurduğumuz,çarşamba söyleşileri ile o dönemin bütün akademisyenlerini üniversiteye birlikte davet ettiğimiz,sabahlara kadar Hegel’i tartışıp yazacağı romanın kahramanlarının peşinden koştuğumuz, ailemin ilk kez istanbullu bir kızın elinden çiğköfte yediği bir romantik bir dönemin simgesidir, ben arkadaşımın o güzel gülüşüyle insanların iyiliğinden başka birşey düşünmeyeceğinin canlı tanığıyım.
devamı...

Nadir Nadi Çelik-30/01/2013
Pınar Selek'ten vakit geçirilmeden özür dilenilmelidir. Keza, Pınar Selek'e karşı yargı eliyle itibarsızlaştırma ve cezalandırma gibi kirli tezgahı hazırlıyan odaklar tespit edilip derhal teşhir edilmeli ve yargı önüne çıkartılmalıdırlar.
devamı...
Pınar Selek'ten yeni roman: 'Beni kendi ülkemde yabancı ettiniz'

17.05.2018 - Adalet Çavdar - Gazete Duvar
Varoluşa dair umutlu bir neden ve bir inanç bulmak sanırım uzun zamandır pek çoğumuz için oldukça zor. Ara ara bulduğumuz bazı nedenlere sıkıca sarılır olsak dâhi sonrası nedense hep bir hayal kırıklığı. Oysa başka bir hayatın mümkün olduğuna bundan on beş yıl önce daha çok inanıyorduk sanki. 2000’li yıllar nedense eskisinden çok daha fazla tuzaklarla dolu oldu. Çok uzun zamandır bir nevi köleleşip robotlaştığımızı düşünüyorum. Nedenler ve niçinler birbirine karışmış durumda. Pınar Selek’in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar okuruna adeta bir öneri sunuyor. Az çalışıp, az kazanıp, çok daha az harcayıp kalan zamanımızı kendimiz ve bizim gibiler için harcayarak, yaşam için gerçekten zaman bırakarak yaşanabilir mi? Dayanışma duygusu ya da hep beraber delirebilme lüksü bir küçük topluluğu kendince bir topluma çevirebilir mi?
Cümbüşçü Karıncalar

K24 - 17.05.2018
Pınar Selek'in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar yarından itibaren raflarda ama önce romandan tadımlık bir bölüm K24 sayfalarında...
Pınar Selek: Türkiye'de yaşanan acıların yanında benim İstanbul özlemimin o kadar anlamı kalmadı artık

Cansu Çamlıbel -T24 - 7 Kasım 2023
"Bu davayı bir şekilde devam ettireceklerini anladığım anda da çok net bir karar aldım: Ben bekleme insanı olmayacağım. Bir nevi itaattir beklemek" Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süren davalarından birinin öznesi o. Yirmi beş senedir yaşadığı şeyi "kötü senaryolu kötü bir bilim kurgu filmi" diye tanımlıyor. "Mısır Çarşısı davası"nın öznesi olmaktan bilirkişi raporlarına, tanıkların "işkence altında yalan beyanda" bulunduklarına dair itiraflarına ve tam dört kez beraat almasına rağmen kurtulamamış olsa da başka bir ülkede başka bir hayat kurarak kendisi için yazılan "o kötü filmin" başrolü olmayı reddetti Pınar Selek.
devamı...
“Paris Belediyesi’nin Pınar Selek’i destekleme kararı vermesinin ardından buradayım”

Buse Söğütlü - T24 - 2 Ekim 2023
Fransa’nın ilk açık kimlikli LGBTİ+ siyasetçilerinden Paris Belediye Başkan Yardımcısı Romero, T24’e konuştu: Otoriter rejimler, kırılgan kesimleri popülist olanlara hedef gösteriyor “Paris Belediyesi olarak özellikle Orta Doğu’dan ve Afrika’dan gelen LGBTİ+ göçmenleri karşılamak için pek çok organizasyon yapıyoruz ve politikalar geliştiriyoruz. LGBTİ+ göçmenler, toplumun en kırılgan kesimleri. Ülke genelinde aşırı sağ yükselse de bizim kapsayıcı politikalar geliştirmemiz çok önemli”
devamı...
Şiddetin içindeki erkeklik...

Pinar Selek - BiaNet - 14/02/2024
Toplu intihardan çıkmak ve başka bir yola girmek çok zor. Yani imkansız değil. Sadece bilmeliyiz ki bu katmerli hastalık biraz bal ve limonla tedavi edilemez. Zor olan, karmaşık süreçleri anlamak ve çıkış yollarını buna göre aramak.
devamı...
Tunus'ta 8 Mart : Devrim devam ediyor!

Pınar Selek / 12 Mart 2019 / https://blogs.mediapart.fr
Bu 8 Mart'ta, Tunus'ta, Tunuslu, Cezayirli, Malili, Senegalli, Filistinli diğer birçok feministle beraber, etkileyici ve kolektif bir eylemin parçasıydım. Şahidim. Tüm zorluklara rağmen devrim devam ediyor, feministlerin elleri dümende. Yakın Doğu ve Afrika'daki feministlerle birleşerek devrimlerini uluslarötesi bir boyuta taşıyorlar.
devamı...
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process