Pınar Selek
Pınar Selek'e Tanığız

23 Haziran 2022- Cumhuriyet
Mısır Çarşısı’ndaki patlama nedeniyle 24 yıldır yargılanan, hakkında verilen 4 beraat kararı 4 kez bozulan sosyolog yazar Pınar Selek’in davasında beraat kararının tekrar bozulmasına ilişkin konuşan Avukat Seyda Selek, ''Dosya çok açık, beraat kararı dışında bir karar verilemez'' dedi.
devamı...

22.06.2022 - Gazete Duvar
Sosyolog Pınar Selek'e Mısır Çarşısı davasında verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulmasına karşı açıklama yapan Hâlâ Tanığız Platformu, "Pınar Selek’in beraatine dokunamazsınız" dedi.
devamı...

24.06.2022- Justice for Pınar Selek Committee-Turkey
The ‘Spice Bazaar’ conspiracy woven around our sociologist-writer friend Pınar Selek since 1998, is unfortunately and once again on the public agenda with the news that the acquittal is revoked. Before the detailed ruling was disclosed to the lawyers and not even uploaded to UYAP [the digital judiciary informatics system in Turkey], it was 'anyhow' announced through the media. We would like to proclaim that we do not accept this irrational development by any means and we fully stand up for the decision of acquittal.
devamı...

03-10-2019/ İstanbul
Venerdì 4 ottobre Pinar Selek ha ritirato a Cosenza il Premio 2019 della Cultura Mediterranea, sezione Società Civile, assegnatole da una GiuriaInternazionale, guidata dal PresidentedelPremio e Responsabile delle attivitàculturalidellaFondazione, prof. Mario Bozzo.
devamı...

25.06.2022 - Şukran Soner - Cumhuriyet
Yılların yaşanan süreçlerine tanıklık edebilecekler, ya ne olup bittiğini anlayabilme şansını yakalayamadılar ya da uzaktan seyirci, duyarsız kaldılar. Pınar’ın babası Alp Selek, bu ülkenin yetişmiş en değerli ceza hukukçuları arasında ön saflarda; DİSK’in özel sektördeki zorlu örgütlenmeleriyle başlayan birikimiyle, 15-16 Haziran’lara uzanan Maden-İş-DİSK’in savunulması kapsamındaki deneyim, birikimlerine, Türkiye İşçi Partisi kurucu kadroları içindeki görevlerini katmıştı. 12 Mart-12 Eylül süreçleri içinde kendisinin içinde yaşadığı işkenceli tutuklamaları, savunmaları eklemleyin..
devamı...

26.05.2018 - Karin Karakaşlı - Gazete Duvar
Yaş, cins, tür hiyerarşisini alaşağı eden bir kitap bu. Alternatif bir dünya önerisi. Köpeklerin sesini, talebini duyan ve onları özgürleştirmek için mücadele eden Luna ve ona platonik aşkla bağı Azucena. Azucena, hani şu kitabın kapağında sanki bize ayağımıza geçirmemiz için kırmızı pabuçlarını bırakan.
devamı...

Ali Koç - 27/04/2014
Pınar hep Mimar Sinan Sosyoloji bölümü mezunu olarak bilinir ama Ankara’nın en karanlık yıllarında DTCF Sosyoloji bölümünde başlamıştır onun üniversite hayatı. Sınıf arkadaşım Pınar benim için ; DTCF’de öğrenci dernekleri faşistlerin elinde olduğu için birlikte Sosyoloji Öğrencileri Topluluğunu kurduğumuz,çarşamba söyleşileri ile o dönemin bütün akademisyenlerini üniversiteye birlikte davet ettiğimiz,sabahlara kadar Hegel’i tartışıp yazacağı romanın kahramanlarının peşinden koştuğumuz, ailemin ilk kez istanbullu bir kızın elinden çiğköfte yediği bir romantik bir dönemin simgesidir, ben arkadaşımın o güzel gülüşüyle insanların iyiliğinden başka birşey düşünmeyeceğinin canlı tanığıyım.
devamı...

Nadir Nadi Çelik-30/01/2013
Pınar Selek'ten vakit geçirilmeden özür dilenilmelidir. Keza, Pınar Selek'e karşı yargı eliyle itibarsızlaştırma ve cezalandırma gibi kirli tezgahı hazırlıyan odaklar tespit edilip derhal teşhir edilmeli ve yargı önüne çıkartılmalıdırlar.
devamı...
Pınar Selek'ten yeni roman: 'Beni kendi ülkemde yabancı ettiniz'

17.05.2018 - Adalet Çavdar - Gazete Duvar
Varoluşa dair umutlu bir neden ve bir inanç bulmak sanırım uzun zamandır pek çoğumuz için oldukça zor. Ara ara bulduğumuz bazı nedenlere sıkıca sarılır olsak dâhi sonrası nedense hep bir hayal kırıklığı. Oysa başka bir hayatın mümkün olduğuna bundan on beş yıl önce daha çok inanıyorduk sanki. 2000’li yıllar nedense eskisinden çok daha fazla tuzaklarla dolu oldu. Çok uzun zamandır bir nevi köleleşip robotlaştığımızı düşünüyorum. Nedenler ve niçinler birbirine karışmış durumda. Pınar Selek’in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar okuruna adeta bir öneri sunuyor. Az çalışıp, az kazanıp, çok daha az harcayıp kalan zamanımızı kendimiz ve bizim gibiler için harcayarak, yaşam için gerçekten zaman bırakarak yaşanabilir mi? Dayanışma duygusu ya da hep beraber delirebilme lüksü bir küçük topluluğu kendince bir topluma çevirebilir mi?
Cümbüşçü Karıncalar

K24 - 17.05.2018
Pınar Selek'in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar yarından itibaren raflarda ama önce romandan tadımlık bir bölüm K24 sayfalarında...
Adalet isteyen bir göçebe: Pınar Selek

26.06.2022 - Evrensel
Yargıtayın hakkındaki beraat kararını bozduğu Pınar Selek, Evrensel’e konuştu: Başlarda sürgün duygusunu yaşıyordum, şimdi kendimi daha çok bir göçebe gibi hissediyorum. Adalet isteyen bir göçebe!
devamı...
Pınar Selek: Sosyolojik Çalışmalar Benim Arkadaşımsa, Edebiyat Aşkım

24.05.2018 - BiaNet - Çiçek Tahaoğlu
Yazar ve sosyolog Pınar Selek'le son romanı Cümbüşçü Karıncalar, Avrupa'daki çalışmaları, Fransa’daki toplumsal hareketler, akademi ve edebiyat üzerine konuştuk.
devamı...
Tunus'ta 8 Mart : Devrim devam ediyor!

Pınar Selek / 12 Mart 2019 / https://blogs.mediapart.fr
Bu 8 Mart'ta, Tunus'ta, Tunuslu, Cezayirli, Malili, Senegalli, Filistinli diğer birçok feministle beraber, etkileyici ve kolektif bir eylemin parçasıydım. Şahidim. Tüm zorluklara rağmen devrim devam ediyor, feministlerin elleri dümende. Yakın Doğu ve Afrika'daki feministlerle birleşerek devrimlerini uluslarötesi bir boyuta taşıyorlar.
devamı...
Büyüttüğümüz Hediye

Pınar Selek, Amargi Feminist Dergi-23. Sayı
O doğduğunda daha bir buçuk yaşındaymışım. Gelmeden annem beni hazırlamış. Mayıs ayında doğacağını bildiğinden, bana “Anneler gününde hediye bekliyorum senden” diye tekrarlamaya başlamış. Erken konuşmaya başlamışım, ama hediye ne demek, nasıl alınır, bir türlü anlamamışım herhalde. Seyda’nın doğumu yaklaştıkça annem bana hediyeler vermiş, bak şu kadar zaman sonra sen de bana bir şey vereceksin demiş. Tarihleri aklımda tutamayacak kadar küçükmüşüm ama doğum yaklaştıkça annemin tekrarları çoğalmış. Sonra… Seyda gerçekten anneler gününde doğmuş. Masal gibi. Sonra beni hastaneye getirmişler, annemin üzerine bırakmışlar. Yanında bir bebek. Annem beni tutmuş ve tatlı sert bir ifadeyle sormuş: “Aldın mı hediyeni? Bugün anneler günü.” Ben çaresiz bir ifadeyle ve utançla bakmışım. Sonra tutmuş beni, sarılmış : “Bu sefer ben sana bir hediye aldım. Ömür boyu saklayacaksın onu. Ama bundan sonra her anneler gününde sen bana hediye alacaksın” demiş ve Seyda’yı bana uzatmış. Onun, benim en büyük hayat mükafatı olacağını anlamış gibi sevinçten çığlık atmışım. Yıllar, annemin üzerimize saldığı büyüyü azalacağına çoğalttı. Emek yaptı bunu. Emek. Biliyorum ki, sevgi emektir sözü çok gerçek.
devamı...
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process