Pınar Selek
'' Bizden Pınar’ı, Pınar’dan beraatini eksiltemeyecekler"'
8.11.2023


Bu kimbilir kaçıncı basın açıklamamız. Dahası hukuk zemini ortadan kalkmış bir ülkede bu eşzamanlı yürütülen kaçıcı mücadele. Rakamlarla konuşalım mı? Sıfır suç, 25 yıl, 4 beraat eşittir Pınar Selek davası. 25 yıl, 4 beraat ve her seferinde beraatin bozulması üzerine kurulu bir işkence.Bir insanı bilimsel çalışmaları ve duruşu için cezalandırmaya azimli bu hukuk cinayeti 90’ların olağanüstü koşullarında başladı. Gaz kaçağından kaynaklı bir patlamayı bombaya dönüştürdüler. Antimilitarist, şiddet karşıtı, feminist ve aktivist bir sosyoloğu, o bomba dedikleri komployla çevrelediler. Arkaik dönemden kalma avukatsız ifade tutanakları ve sahte deliller yıllardır çürütüldü. Bir hakikat tam dört kez ilan edildi. Şimdi sanki duvara konuşmuşuz gibi aynı karar 25 yılın sonunda karşımızda. Biz de yine buradayız.


Bakın bugün burada Pınar’ın hayatının kesiştiği, onunla ve bizlerle dayanışmak için gelen kalabalık bir heyet de var yine aramızda. Milletvekilleri, belediye başkan yardımcıları, akademisyenler, feministler, yazarlar, sanatçılar, bilim insanları dayanışmak için bizlerle. Elbette biz de tam olmamız gereken yerdeyiz. Kalbine koca dünyayı sığdıran Pınar’ı ülkesine de sığdırmak için buradayız.


Biz Pınar’ın suçunun ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Devlet siyasetinin görünmez kıldığı, sesini bastırdığı herkese kendini doğrudan ifade etme imkânı verdiği için suçlu.

Neden barışamadık diye sorduğu, kadın haklarından LGBTİ+ harekete, Kürt, Ermeni meselelerinden sokak çocukları ve göçmen politikalarına nerede bir dert varsa oraya temas ettiği için suçlu. Buluşturduğu ve birleştirdiği için suçlu. Kurban olsunlar böyle suça demek için buradayız.


Hâlâ Tanığız Platformu diye yola koyulduğumuzda bu ismin nasıl bir kara mizaha dönüşeceğini tahmin etmemiştik. Bizler Pınar’ın çalışmalarına, kişiliğine, ağlar öre öre hepimizi çoğaltan varlığına tanıktık. Ama sonra bu hukuk cinayetinin tanığı olarak bulduk kendimizi. Tanık olmak sorumluluktur. O sorumluluğu bir kez daha yerine getirmek için buradayız.


Yirmi beş yıl gibi Türkiye yakın tarihine denk gelen bu dönemde zorla kaybetmelerin, bombalamaların, faili meçhullerin, zamanaşımına terk edilen katliamların cezaevinde haksız yere rehin tutulanların mücadeleleri verildi, veriliyor. Daha dün heyetle toplantımız sırasında Gezi Direnişi davasında onanan akıl almaz cezalarla sarsıldık. Burada hayat damar damar birbirine kenetli mücadelelerle akıyor.


Bizden Pınar’ı, Pınar’dan beraatini eksiltemeyecekler. Bir insan işlemediği suçtan daha kaç kez yargılanır, daha kaç kez beraat eder? Geri döndürülemez, nihai beraate gözümüz gibi bakıyoruz. O aynı zamanda bizim adil, özgür, eşit bir temelde kurulu bir hayat ve ülke hayalimiz. Burası aritmetiğin bittiği yer. Biz hayat için hesap soruyoruz. Hakikat için hesap soruyoruz. Ve elbette kazanacağız.


Hâlâ Tanığız Platformu

Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process