Pınar Selek
Hâlâ Tanığız Platformu'ndan Pınar Selek için duruşmaya çağrı
16.1.2023
Sosyolog Pınar Selek hakkındaki beraat yine bozuldu, tutuklama kararı çıkarıldı; “Mısır Çarşısı davası” 31 Mart’ta yeniden görülmeye başlıyor.

İstanbul - BİA Haber Merkezi 16 Ocak 2023, Pazartesi

Hâlâ Tanığız Platformu, Pınar Selek’in yargılandığı davaya ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

Davanın dördüncü kez Yargıtayca bozulduğunu açıklayan platform, Selek hakkında tutuklama kararı çıkarıldığını ve yeniden görülecek dava için 31 Mart 2023’ün duruşma tarihi olarak belirlendiğini ifade etti.

“Akıl, mantık ve gerçek dışı komplo”

Platform, “Karanlıklar Pınar Selek’i boğamayacak” başlıklı açıklamasında, 1998’den bu yana devam eden süreçle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Muhalefetin komplolarla kriminalize edilmesinin en yaygın ve meşru karanlık yöntem olduğu Türkiye siyasal tarihine damgasını vuran 25 yıllık Mısır Çarşısı komplosunda yeni bir perde açıldı.

Ele aldığı her konuyla, yanında yer aldığı her kesimle birlikte faşizmin ve ataerkinin karanlık zulmünü açık eden sosyolog-yazar arkadaşımız Pınar Selek’in hayatı, kamuoyunun da yakından bildiği üzere, 1998’den beri bu akıl, mantık ve gerçek dışı komplo ile gasp edilmeye çalışılıyor.

Tam da o, hiç yılmadan, eğilip bükülmeden, kuşaklara miras kalacak yaşamlar inşa ederken. 

Aynı davadan tam dört kez beraat etti

“Son olarak geçtiğimiz Haziran ayında Anadolu Ajansı (AA) aracılığıyla bir anda beraat kararının bozulduğu haberi, daha karar imzadan çıkmadan, dava dosyasına konulmadan servis edilmişti. O tarihten bu yana gerekçeli kararın imzalanmasını bekliyorduk.

Nihayet geçtiğimiz günlerde Genel Kurul’un kararını doğrudan mahkemeye gönderdiğini öğrendik ve yıllar içinde çürütülmüş ne kadar iddia varsa, hepsini toparlayan hukuk ve izan dışı gerçek dışı iddialarla dolu kararı dehşet içinde okuduk. 

Aynı davadan tam dört kez beraat etti Pınar Selek. Ve bu dört beraat bile yetmedi!  Son beraat kararının ardından sekiz yıl dava incelenmeksizin bekletildikten sonra yine besbelli bir seçim öncesi dönemi bulanıklığından da medet umularak, operasyon denebilecek bir hamleyle 31 Mart için duruşma tarihi verildi ve Pınar hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Siz Pınar'ı mahkûm edemezsiniz ama biz bir insana, ailesine ve uğruna mücadele ettiği herkese dayatılan bu insanlık dışı zulmü 25 yıldır her gün, her an mahkûm ediyoruz. 

Olay yeri ekipleri “gaz kaçağı” demişti

“Dile kolay 25 yıl boyunca Mısır Çarşısı komplosunun her bir yalanı tek tek ortaya kondu. Patlamanın gaz kaçağından olduğunu olay yeri inceleme ekipleri tarafından açıklandığını, pek çok uzman bilirkişi raporu da bunu teyit ettiğini, Pınar’a patlamayla ilgili soru bile sorulmadığını, sadece Abdulmecit Ö. isimli bir kişinin işkence altında verdiği ve mahkemede reddettiği ‘beraber yaptık’ ifadesine dayanılarak dava açıldığını, ilk beraat kararından sonra, nedense sadece Pınar’ın beraatine itiraz edildiği yani diğerinin beraatının kesinleştiğini tüm kamuoyu biliyor.

Hukukla değil siyasal bir komplo ve hınçla açıklanabilecek bu operasyonu çözebilirsek, hükümetler değişse de değişmeyen siyasal iktidarın karanlık bağlantılarını açık edebiliriz. 

Duruşmaya çağırdılar

“Pınar Selek’in beraati ortak onurumuzdur. Bahsi geçen 25 yıl, bizim kendi tarihimiz. Bu beraat bizim gençliğimiz, adil, eşit ve özgür bir ülke hayalimiz. Bu beraat bizim ortak mücadelemiz. Son 25 yıldır tanık olduğumuz her bir siyasi cinayette, barışa yönelik her bir provokasyon girişiminde biz meydanlara, sokaklara ve hayatlarımıza bu şiarla sahip çıktık.

Şimdi hepinizi 31 Mart’ta bir kez daha mahkemeye, öncesinde de ülke içi ve uluslararası mecrada dayanışma çemberini her koldan genişletmeye çağırıyoruz. Pınar Selek’in beraatini elimizden alamazsınız. Hayatımızı, hakikatimizi, umudumuzu elimizden alamazsınız. Buradayız. Bugün, yarın, daima… Bir yere gitmeyeceğiz. Karanlık kaybedene dek.”

1998'den beri süren davanın detayları, kronolojisi, bilirkişi raporları ve beraat kararlarıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

(AS)

https://bianet.org/bianet/insan-haklari/272876-hala-tanigiz-platformu-ndan-pinar-selek-icin-durusmaya-cagriPınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process