Pınar Selek
"Pınar Selek’in beraatine dokunamazsınız"
23.6.2022
İstanbul - BİA Haber Merkezi

Hala Tanığız Platformu, Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun Mısır Çarşısı Davasında feminist sosyolog Pınar Selek’e verilen beraat kararını bozmasına ilişkin açıklama yaptı.

Selek’e Mısır Çarşısı Davasında dört kez beraat kararı verildiği vurgulanan açıklamada, “Pınar Selek’in beraatine dokunamazsınız” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:   

“Sosyolog-yazar arkadaşımız Pınar Selek’i 1998’den beri kuşatan Mısır Çarşısı başlıklı komplo, 25. senesinde beraat kararının bozulduğu haberleriyle maalesef bir kez daha gündemde.

"Dört kez beraat kararı verildi"

“Gerekçeli karar avukatlara tebliğ edilmeden, UYAP sistemine dahi yüklenmeden basın yoluyla her nasılsa duyurulan bu akıl almaz gelişmeyi hiçbir şekilde kabul etmediğimizi ve beraat kararını sonuna kadar sahiplendiğimizi kamuoyuna duyurmak isteriz.

“Aynı davadan tam dört kez beraat kararı verilen ve son beraat kararının ardından sekiz sene dava incelenmeksizin bekletildikten sonra Pınar Selek’e dönük operasyon denebilecek şekilde verilen karar karşısında, bu işlenmemiş suçun hükmü olmadığını bir kez daha hatırlatmak ihtiyacındayız.

"Takipçisi olacağız"

“Arkadaşımızın ve onun nezdindeki bu hak mücadelesinin dayanışma çemberini genişleterek her zaman olduğu gibi bu sürecin de sonuna kadar takipçisi olacağız.

“Görev suçu tanımına girecek şekilde manipüle edici, sahte belge ve iftiralara, kerelerce çürütülmüş iddialara ve hukuki delilleri yok sayan kararlara karşı verilen bir adalet mücadelesini boşa çıkarmak mümkün değil.

"Pınar Selek’in beraatine dokunamazsınız. Bu beraat bizim adalet, eşitlik ve özgürlük temelli bir hayat düşümüzün teminatıdır. Beraati ve Pınarımızı insan olmanın tüm onuruyla sahipleniyoruz.” (RT)


https://bianet.org/bianet/insan-haklari/263668-pinar-selek-in-beraatine-dokunamazsiniz

Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process