Pınar Selek
Strasbourg Pınar Selek’i Sahipleniyor

STRASBOURG - Strasbourgda Pınar Selekle konuşurken sürekli Sevim Sevimli vakasını hatırladım.

Fransanın devreye girmesiyle hapisten çıkarılan, ancak hâlâ 32.5 yıl hapis istemiyle yargılanan Fransız-Türk vatandaşı Sevim Sevimliyi hatırlayacaksınız.

Sevimli biliyorsunuz 1 Mayıs mitingine katıldığı ve Grup Yorum konserine gittiği için terör örgütü propagandasıile suçlanmış, çevresindeki öğrencilere liderlik etmekleitham edilmişti.

Erasmusprogramıyla bir yıllığına Fransadan Türkiyeye gelen Sevimli; Fransada sıradan sayılan eylemleri burada da yapabilirim sandım!diyerek ileri demokrasimizile standart demokrasifarkına dikkat çekmişti.

Sevimlinin özgürlüğüne kavuşabilmesi için Fransada yaşadığı Lyon kenti ayağa kalkmış; Le Mondeda Sevimlinin suçu ne?yazıları çıkmış, Lyon Üniversitesi Rektörü Jean Luc Mayaud Sevimliye destek adına buraya dek gelmişti.

İşte şimdi de Selek davasına ilişkin olarak Strasbourgda böyle bir hava oluşuyor.

Lyon, Sevim Sevimli için nasıl seferber olduysa, Strasbourg da Pınar Selekin arkasında kenetleniyor.

Belediye başkanı ve rektör desteği

Bu benim şahsi izlenimimden ibaret bir tespit değil. Elimde tuttuğum Dernieres Nouvelles DAlsace gazetesi (15 Aralık 2012), Selekin arkasında Belediye Başkanı Roland Ries ve Strasbourg Üniversitesi Rektörü Alain Beretz başta olmak üzere hatırı sayılır bir destek bulunduğunu yazıyor.

Alsasta 500 bin okura ulaşan gazete; Almanya, Rusya ve İsraile dair önemli haberlerin yer aldığı dünyasayfasında Pınar Seleke resmiyle çift sütun yer ayırıyor.

Türkiye, Lyonda Sevimli ile nam salarken, Strasbourgda da artık Pınar Selek öyküsüyle anılıyor.

Seleke bu nedenle öncelikle, bir yıl gibi kısa sürede kent ileri gelenlerince nasıl bu kadar benimsendiğini soruyorum.

Feminist hareket ve eskiden beri içinde olduğum çeşitli sosyal hareketler, Türkiyeden çıkar çıkmaz beni sahiplendidiyor Selek:

Çok yerde dayanışma komiteleri kuruldu. Strasbourg Belediyesi geldiğim aylarda beni sahiplendi. 2011 güzünde geldim. (Dünya Kadınlar Günü) 8 Mart burada, Strasbourgda benim adıma kutlandı. Sokaklarda Pınar Selekle dayanışmaafişlerinde hep ismim ve resmim vardı. Belediyenin 40 örgütle birlikte büyük bir salonda yaptığı etkinliğe bin küsur kişi geldi. Belediye başkanı da çıkıp Bu etkinliği, uluslararası kadın dayanışması olarak Pınar Seleke adıyoruzdedi. Son mahkemeden bir hafta önce ise üniversite rektörü bir açıklama yaptı, benim olayımın bir düşünce özgürlüğü sorunu olduğunu’, ne olursa olsun arkamda olacaklarını söyledi.

Serinkanlı ve mesafeli bir Orta Avrupa kenti için şaşırtıcı hızla gelişen bir ilgi değil mi bu?şeklindeki soruma Selek, Evet burası bir Orta Avrupa şehri ama beni bir Akdeniz ev sahipliğiyle bağırlarına bastılardiyerek yanıt verdi:

Belediye başkanından milletvekiline, rektöründen kentin kenar mahallelerine dek bunu hep hissettim. Geçende bir Fransız geldi; Strasbourgun kenar mahalleleriyle ilişki kurmak istiyoruz! dedi. O teması da örneğin ben ayarladım.

Feministinden eşcinseline, göçmeninden çevrecisine dek Pınar Selek her çevrede, her türlü sosyal harekete dahil olduğu için insanların hızla yakınlaştığı bir figür oluyor.

Deniz Gezmiş ile ‘özgürlük düşü’

Sohbetin akşamında, Odyssee Sinemasında Türk sinema günlerişenliğinde gösterilen Deniz Gezmiş belgeselini izlemeye gittiğimizde, Pınarın ne denli geniş bir çevre tarafından benimsendiğine doğrudan tanık olduk.

Deniz Gezmişin idamının 40. yılı anısına Can Dündarın hazırladığı, Delikanlım İyi Bak Yıldızlarabaşlıklı belgeseli izlemeye gelenlerin çoğu Türkiyeli göçmenlerdi. Strasbourgun tarihi sineması ağzına dek doluydu.

Gezmişi 68li yol arkadaşlarının tanıklıklarıyla anlatan bir saatlik belgesel gösteriminden sonra, yönetmen Dündarla sürdürülen soru cevap faslında izleyicilerden biri, belgeseli Selekle aynı salonda izlemenin farkındalığına ve etkileyiciliğine değindi.

Diğeri Ayağa kalkın da ne olur sizi görelim!diye ısrar etti.

Tartışmada sürekli Pınar Selek davasına örtülü/açık göndermeler yapıldı. Siyasi davalar, yargılamalardan 40 yıldır kurtulamamış olmamıza değinildi. Hukuksuzlukların üstesinden gelemediğimiz söylendi.

Selek, Tuncel Kurtizin Nâzım Hikmet şiiri ile seslendirdiği Deniz Gezmiş belgeseliyle bugün arasında köprü oldu.

Seleke en son,Hayal kurduğunda kendini özgür olarak düşleyebiliyor musunsorusunu sordum.

Bana, Evet bunu çok sık hayal ediyorumyanıtını verdi:

Bu hayal olmazsa yaşayamam. Ama sadece kendi özgürlüğümü değil; demokratik, barışçı ve özgür bir Türkiyeyi de hayal ediyorum. Özgürlükler bir ülkeyi zayıflatmıyor. Bunu çok iyi biliyorum.

http://cumhuriyet.com.tr/?hn=386292&kn=47&ka=4&kb=5&kc=47
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process