Pınar Selek
Pınar Selek: "Yalnız Olmadığımı Hissediyorum"
24.9.2013


Gelenler arasında Sosyalist Parti'den Strasbourg Belediye Başkanı Senatör Roland Ries, belediye encümenleri, sivil toplum dernekleri, üniversite görevlileri, eğitimciler bulundu.

Fransız 'Nouvel Observateur',' Liberation' gazetelerinde çalışan ve 2005 yılında kaçırılan gazeteci Florence Aubenas 157 gün Irak'ta rehin kalmıştı.

Gündemden düşmeyen iki kadın sosyolog Pınar Selek ile gazeteci Florence Aubenas'ın bir saatlık buluşmasında karşılıklı olarak çalışmalarını anlattılar. Buluşmada Türkiye'de yaşanan sorunlar ve Gezi Parkı eylemleri konuşuldu. Strasbourg ve çevresinde faaliyet gösteren 40'dan fazla kurumun 'Pınar Selek'e adalet' kampanyası çerçevesinde 10 bin şikayet mektubunu Ankara'ya hükümete gönderileceği mesajı verildi.

Selek, Türkiye tarafından hakkında çıkarılan kırmızı bültenle aranma kararına dair yorumda bulunmadı.

Selek, Artık ben burada kendi çalışmalarıma konsantre oluyorum, çalışmalarım hakkında konuşabilirim dedi.

İki hafta 'Gezi Parkı' olaylarını takip etmek için İstanbul'a gelen gazeteci Florence Aubenas Olayları çok iyi inceledim, yakından gördüm dedi. Irak'ta rehin kalan gazeteci Aubenas yaşadıklarını ve gazetecilik çalışmalarını salonda izleyenlerle paylaştı.

Sosyolog Selek Her buluşma, değişik etkinliklerde gördüğüm dayanışmadan büyük güç alıyorum. Yalnız olmadığımı hissediyorum. Bu gece deneyimli gazeteci Aubenas'ın toplumsal sorunlara korkusuzca araştırmasını takdir ediyorum. Aynı Alman yazar, gazeteci Günter Wallraf gibi Aubenas'ta Fransa'da temizlikçi kadın kılığına girip üstü açılmayan soruları açtı ve topluma anlattı. Bu gece iki kadın karşılıklı birbirimizi anlattık bu beni çok mutlu kıldı dedi.

Bir saat süren konuşma programı kısa aralar içinde verilen mini müzik konseri programa ayrı bir renk kattı. Programın ardından sosyolog Selek ve gazeteci Aubenas beraber piyasaya çıkan kitaplarını imzaladı. İzleyenler arasında 50'ye yakın Türk bulundu.

http://www.haberler.com/pinar-selek-yalniz-olmadigimi-hissediyorum-5091447-haberi/
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process