Pınar Selek
Dünya Genç Yeşilleri’nden Pınar Selek’e Destek
23.1.2013                      

24 Ocak 2013 Uluslararası Dayanışma Faaliyeti Çağrısı

Dünya Genç Yeşilleri, neredeyse 15 yıldır Türkiye’de kendisine karşı devam eden adli yargılama ile mücadele eden sosyolog, yazar ve insan hakları savunucusu Pınar Selek ile dayanışma içinde olduğunu belirtmek istemektedir. 24 Ocak 2014 tarihindeki durusma için yapılacak tüm uluslararası dayanışma faaliyetlerini sonuna kadar destekliyoruz.

Türkiye’de azınlık hakları üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Pınar Selek, PKK’ya dair yapılan soruşturmada terörizm şüphelisi konumuna getirilmiştir. O dönemde PKK için propaganda yapma ve İstanbul Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamada sözde suç ortağı olduğu iddiaları ile tutuklanmış ve ağır işkence görmüştür. İki buçuk yılı hapiste geçirdikten sonra 2006, 2008 ve 2011 yıllarında gerçekleşen üç duruşmada bu haksız iddialardan beraat etmesine rağmen alınan beraat kararları, görülen son duruşmada hiçe sayılarak davanın yeniden açılmasına karar verilmiştir.

Genç Dünya Yeşilleri, bu davanın yeniden açılmasına ilişkin verilen kararın tek amacının nihai cezanın yasal olarak hükme bağlanması olduğu endişesi taşımaktadır. Bu usul süreci, Pınar Selek aleyhinde verilen hükmün Türk yargı sistemi içinde yer alan bazı çevrelerce 1998 yılındaki tutukluluğundan beri önceden belirlenmiş olduğu izlenimi uyandırmaktadır. Bu nedenle, Pınar Selek aleyhinde açılan davanın 24 Ocak 2014 tarihinde gerçekleşecek olan durusmasına uluslararası kamuoyunun destek vermesi ve duruşma için dayanışma faaliyetleri organize edilmesi çağrısında bulunuyoruz.

TARİH : 23 Ocak 2013
YER     : Brüksel, Belçika
Editör   : Dünya Genç Yeşilleri

Çevirenler: Müge Fazlıoğlu - Zülal Fazlıoğlu Akın
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process