Pınar Selek
Mısır Çarşısı'ndaki patlamaya ilişkin davalarda 2 kez beraat eden Selek'in yeniden yargılandığı dava ertelendi.
19.12.2012

Mısır Çarşısı’ndaki patlamayla ilgili yargılandığı davada, yargıtayın yerel mahkemenin kararını bozması üzerine Pınar Selek’in İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden yargılanmasına başlandı.

 

İTİRAZ DİLEKÇESİ DEĞERLENDİRİLECEK

Mısır Çarşısı’nda yaşanan patlamayla ilgili Pınar Selek’in yargılanmasına bugün devam edildi. Sanık avukatlarının itirazını değerlendiren mahkeme heyeti, duruşmayı itiraz dilekçelerinin sonuçlandırılması için 24 Ocak 2013 tarihine erteledi.

Mısır Çarşısı’ndaki patlamaya ilişkin hakkında 2 kez beraat kararı verilen ve bu kararın Yargıtay tarafından bozulmasıyla birlikte yeniden yargılanmaya başlanan Pınar Selek’in davası İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye devam etti. Duruşmaya çok sayıda sanık avukatı katıldı. Duruşmada mahkeme heyeti, sanık avukatlarının reddi hakim talebinin reddedilmesi ile ilgili kararı okudu. Avukatlar talebin reddedilmesine sözlü itirazda bulundu. Mahkeme heyeti de itirazı görüşmek üzere duruşmaya ara verdi. Yaklaşık 1 buçuk saat itirazı müzakere eden mahkeme heyeti, bu aranın ardından tekrar salona gelerek itirazın 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılmasını istedi. Bu süreçte dilekçelerin sonuçlandırılması için heyet davanın 24 Ocak 2013′e ertelenmesine karar verdi.

CHP’Lİ TANRIKULU : DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYA BİZ DEVAM EDECEĞİZ

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görülen dava öncesinde duruşmayı izlemek için adliyeye gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu bir açıklama yaptı. Tanrıkulu, “Biz yargıya yargıçlara adalet dağıtsınlar, diye yetki verdik. Ama onlar zulüm dağıtıyorlar. Onlardan bir tanesi de Pınar Selek davası. İyi ki bu dava var. Çünkü yıllardır Türkiye’nin her yerinde özel yetkili mahkemelerde bu yargı ve yargıçlar insanlarımıza, yurttaşlarımıza zulüm dağıttı ve dağıtmaya devam ediyorlar. Bu dava da onların sahikasından bir tanesi. O nedenle buradayız. Dayanışma içinde olmaya biz devam edeceğiz” diye konuştu.

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ADLİYEDE

Aralarında sanatçılar, ;Avrupa İnsan Hakları Federasyonu’na bağlı avukatlar, siyasi parti ve ;sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin bulunduğu grup adına yapılan basın açıklamasını tiyatro sanatçısı Deniz Türkali okudu.

“PINAR SELEK’İN ELİNİ TUTMAKTAN GURUR DUYUYORUZ”

Açıklamada şu satırlara yer verildi:
“Bugün bir kez daha mahkeme kapılarındayız. Aradan geçen zamanda Beşiktaş Mahkemesi’nden Çağlayan Adalet Sarayı’na terfi ettik ama hukuk yoluyla işlenen zulümde zerre gerileme olmadı. Biz de Pınar Selek’e tanık olmaktan, bu bitmek bilmeyen adaletsizliğe direnmeye evrildik. Adaleti onun şahsında hepimiz için istedik. Başka türlü bu ülkede nasıl hiçbir şey olmamış gibi yaşanabilir bilemedik. Tanık olmak sorumluluktur. Gereği yerine gelmezse suç ortaklığına dönüşür. İnfialimiz bundan. Göz göre göre yaşatılan bu hukuk cinayetinin, bu insanlık aybının utancına katlanamayışımızdan. Pınar Selek’in elini tutmaktan gurur duyuyoruz. O eli hiç bırakmayacağız. Ta ki hep birlikte bu ülkenin sokaklarında onun özgürlüğünün şenliğini kutlayana kadar.”

DURUŞMAYI, YABANCI GAZETECİLER DE İZLİYOR

Çok sayıda yerli ve yabancı gazetecinin takip ettiği dava saat 14:00′de başladı. Mısır Çarşısında 7 kişinin ölümü 127 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin davada, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk hakkında verdiği son beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulmuştu.
İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi de 22 Kasım’daki duruşmada, beraat kararını geri çekti. Yedek hakimle görülen duruşmada, mahkeme heyeti, beraat kararında direnmekten vazgeçildiğini açıkladı. Bu kararla Pınar Selek ve Abdülmecit Öztürk için bir kez daha yargı yolu açıldı.

http://sozcu.com.tr/pinar-selek-yargilaniyor.html

Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process