Pınar Selek
"Bu vicdan meselesidir, bir insanın hayatıyla oynuyorsunuz"
26.11.2012

Mahkemenin tartışılan kararının ardından Pınar Selek’in avukatlığını yapan babası Alp Selek söz aldı. Konuşurken sesi titreyen avukat Alp Selek, "Türkiye adliyelerinde ilk defa böyle bir durum yaşanıyor. Direnme kararı verdikten sonra dosya sizden çıkmış oldu. Şimdi ‘bu kararımdan vazgeçtim’ diyorsunuz. Bana bununla ilgili tek bir örnek gösterebilir misiniz? Bir insanın hayatıyla oynuyorsunuz. Bütün dosyanın tamamını incelediniz mi? Çuvallarca dosya var. Sizler yeni üyelersiniz. Bu vicdan meselesidir. Bütün dosyayı incelemediğinize eminim. Dosyayı okumadınız. İnceleseniz böyle bir karar vermezdiniz" ifadelerini kullandı.


22 Kasım 2012- skyturk360.com

Mısır Çarşısı’nda meydana gelen patlamayla ilgili aldığı beraat kararı Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan sosyolog Pınar Selek’in yargılandığı dava 13 Aralık’a ertelendi.

 

Yurt dışında bulunan Pınar Selek'i, aralarında babası Alp Selek ve kız kardeşi Seyda Selek'in de olduğu 8 avukat temsil etti.

 

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Pınar Selek'in avukatlarının, bugün verilen "direnme kararından vazgeçilmesi" yönündeki karardan dönülmesi talebini reddederek, Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasına hükmetti.

 

Mahkeme, tartışılan kararının ardından avukatlara söz verdi. Pınar Selek’in avukatlığını yapan babası Alp Selek, savunmayı sesi titreyerek yaptı. Alp Selek, "Bütün dosyanın tamamını incelediniz mi? Çuvallarca dosya var. Sizler yeni üyelersiniz. Bu vicdan meselesidir. Bütün dosyayı incelemediğinize eminim" dedi.

Pınar Selek’in yargılandığı dava 13 Aralık’a ertelendi. Yargıtay’ın ‘ceza verilsin’ yönündeki kararına karşın direnme kararından vazgeçen İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, avukatlara söz verdi.

 

 

"Siz artık yerel mahkeme olarak Pınar Selek ile ilgili hiçbir karar veremezsiniz"

 

Selek’in avukatları mahkemenin direnme kararından vazgeçmesine ilişkin verdiği bu kararının yok hükmünde olduğunu belirtti.

 

Avukat Bahri Belen "Pınar Selek hakkında mahkemenizce –üyeleri değişse bile- verilen bir karar vardı. Mısır Çarşısı patlaması için hüküm kurulmuştur. Mahkemeniz beraat kararında direnmiştir. Artık bu dosya sizden çıkmıştır. Siz artık yerel mahkeme olarak Pınar Selek ile ilgili hiçbir karar veremezsiniz. Bu ara kararınız yok hükmündedir" dedi.

"Hukuk tarihinde bir ilk"

Bu kararın Türkiye hukuk tarihinde bir ilk olduğunu ifade eden Avukat Ayhan Erdoğan, "Verilen nihai karardan ara kararla vazgeçiliyor. Siz kendi kararınızı temyiz etmiş oluyorsunuz. Bunu Yargıtay yapar" diye konuştu.

Pınar Selek'in babası Alp Selek: "Bir insanın hayatıyla oynuyorsunuz"

Pınar Selek’in avukatlığını yapan babası Alp Selek de söz aldı. Konuşurken sesi titreyen avukat Alp Selek, "Türkiye adliyelerinde ilk defa böyle bir durum yaşanıyor. Direnme kararı verdikten sonra dosya sizden çıkmış oldu. Şimdi ‘bu kararımdan vazgeçtim’ diyorsunuz. Bana bununla ilgili tek bir örnek gösterebilir misiniz? Bir insanın hayatıyla oynuyorsunuz. Bütün dosyanın tamamını incelediniz mi? Çuvallarca dosya var. Sizler yeni üyelersiniz. Bu vicdan meselesidir. Bütün dosyayı incelemediğinize eminim. Dosyayı okumadınız. İnceleseniz böyle bir karar vermezdiniz" ifadelerini kullandı.

Avukatların sözlerini tamamlamasının ardından mahkeme duruşmaya ara verdi. Selek’in avukatlarının "direnmeden vazgeçme" kararının geri alınmasını talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 13 Aralık’a erteledi.

 

 

Hala Tanığız Platformu, 13 Aralık'ta yapılacak duruşma için çağrı yaptı 

 

Hala Tanığız Platformu, mahkeme tarafından verilen beraat kararı geri alınan Pınar Selek'e destek vermek isteyenleri 13 Aralık'ta yapılacak duruşmaya çağırdı. Hala Tanığız Platformu'nun yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

"Bugün dünya hukuk tarihinde eşi benzeri görülmemiş skandal bir karar verildi. Gelin bu oyunu hep birlikte 13 Aralık 2012 Perşembe günü saat 14:00'de görülecek duruşmada bozalım!

Sosyolog-yazar Pınar Selek’in tam üç kez beraat ettiği Mısır Çarşısı davası ile birleşen diğer yan davalardaki usul eksikliklerinin tamamlanmasına ilişkin son duruşma, skandal bir karara sahne oldu. 22 Kasım Perşembe günü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi 9 Şubat 2011 tarihinde Pınar Selek hakkında vermiş olduğu nihai beraat kararını yetkisi olmadığı halde geri aldı.

Sadece Türkiye hukuk tarihinde değil, dünya hukuk tarihinde de eşi benzeri görülmemiş skandal karara istinaden ilk kez bir mahkeme Yargıtay’ın bozma kararına direnerek verdiği kendi beraat kararını yok saydı.

Yasalar alenen çiğneniyor...

Gerek avukatları gerek duruşmayı izleyen kalabalık izleyici kitlesini şoka sokan ve gündeme alınması usulen mümkün olmayan bu ara karar, açıkça ve alenen Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun çiğnenmesi anlamına gelmektedir. CMK uyarınca beraat bir ara karar değil, nihai bir karardır, bir hükümdür. Ancak Yargıtay nezdinde temyiz edilebilir. Mahkemenin hüküm verdiği karar onun yetki alanından çıkar ve artık Yargıtay’ın alanına girer. Pınar Selek davasında mahkeme beraat kararını geri alarak kendisini temyiz mercii yerine koymuş, Yargıtay’ın yerine geçerek kendi kararını temyiz incelemesine tabi tutmuştur.

Yok hükmünde kararlara devam...

Hatırlanacağı üzere, savcılık makamının temyizi nedeniyle Mısır Çarşısı davasının Yargıtay Genel Kurulu’na gitmesi gerekiyordu. Ancak birleşen diğer davaların henüz sonuçlanmamış olması nedeniyle davanın gidişi bekletiliyordu. Bir başka deyişle, çoktan Yargıtay Genel Kurulu’nda olması gereken bir dosya hakkında önce savcılık tarafından verilen yok hükmünde mütalaa, şimdi de mahkemenin yetkisi olmadığı halde ara kararla geri aldığı beraat hükmü, bu davada yasaların müdanasızca çiğnenmesinin yinelenen, bilinçli bir stratejiye dönüştüğünü göstermektedir.

Bilinçli ve incelikli bir operasyon...

Mahkeme heyeti, davayla ilgili duruşma başlamadan önceki bir buçuk saat boyunca Savcının hazır bulunduğu, ancak avukatların salon dışında bekletildiği bir ortamda dosyayla ilgili söz konusu ara kararı aldı. Heyet, ardından duruşma öncesi aldığı bu kararı, duruşma sırasında avukatlara söz hakkı tanımadan ve herhangi bir gerekçe sunmadan tebliğ etti. Dahası bu gerekçesiz beraat kararı bir yıl dokuz ay sonra ve beş celsenin ardından tam da mahkeme başkanının izinli olduğu bir celsede dosyayı bilmeyen geçici başkan ve yeni üyeler tarafından verildi.

Bu noktada şu soruyu sormak gerekir: Tüm bu skandallar silsilesine imza atanlar, kamuoyunun gözü önünde bu denli müdanasızca hareket etme cesaretini nereden almaktadırlar? Sorunun yanıtı çok bilinçli ve incelikli bir operasyona işaret etmektedir. On dört yıldır Pınar Selek nezdinde adalet talep eden ulusal ve uluslararası kamuoyu bu büyük oyunun farkındadır ve oyunu bozacaktır.

Gelin bu oyunu hep birlikte 13 Aralık 2012 Perşembe günü saat 14:00 görülecek duruşmada bozalım!"

 

Fotoğraf: Ersoy Tan

http://www.skyturk360.com/haberdetay.asp?id=17093

Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process