Pınar Selek
Pınar Selek'e Tanığız

30 Mart 2023 - T24
50 yazar tarafından yapılan ortak açıklamada, çeyrek yüzyıla yayılan davanın geçtiği aşamalar hatırlatılarak, “Kesin bir beraat kararı çıkmasını bekliyoruz” dendi
devamı...

30 Mart 2023 -Bianet Haber Merkezi
Adalet Nöbeti'nde konuşan Pınar Selek'in avukatı ve babası Alp Selek, "Mahkeme bizi dinlerse lehe karar verir" dedi.
devamı...

30 Mart 2023
The Max Weber Centre is a social science research laboratory with 208 members, all of whom are committed to theoretical, methodological and epistemological pluralism. Given this pluralism, its size and its history, the laboratory's research covers a wide range of topics: forms of socialisation, gender, education, work, kinship, knowledge, the urban environment, culture, visual sociologies... Meeting on 27 February, the members of the Max Weber Centre were keen to affirm their unconditional support for their colleague Pinar Selek, associate professor in sociology (Université Côte d'Azur / Urmis). Pinar Selek has been relentlessly persecuted for twenty-five years in Turkey because of her research. She has been unjustly and heinously accused, convicted and imprisoned for a crime she did not commit. Four acquittals have been handed down by the Turkish judiciary, but the Turkish Supreme Court recently overturned the 4th acquittal handed down on 19 December 2014 by the Istanbul Criminal Court. A hearing of this Criminal Court will be held on 31 March. His story is also emblematic of the risks to academic freedom, which have been increasing, including in France, in recent years. For these reasons, the members of the Max Weber Centre stand in solidarity with the delegations of personalities who will go to Turkey on 31 March to support Pinar Selek and join the collectives mobilising around Pinar Selek to put an end to the legal and political persecution she has suffered for 25 years.
devamı...

30 Mart 2023
With active sections in six European countries (Austria, France, Germany, Romania, Switzerland and Ukraine) the European Civic Forum has been working since 1989 to foster friendship and solidarity between peoples, with minorities, migrants and refugees. Pinar Selek has been a friend for many years. Instead of being the victim of a ruthless judicial attack by her country, she should be an inspiration for Turkey, where she has fought for the rights of minorities, Armenians, Kurds, homeless people, street children... Since her arrival in France she has continued her struggles against nationalism, against racism and against borders that exclude and kill. We are outraged that she is still subjected to pressure and threats, including an international arrest warrant, for a totally fabricated terrorist attack. That is why it was natural for us to be present at her trial in Istanbul.
devamı...

30.06.2022 - Esmeray - P24
Orada öğrendiklerimizle hayata tutunmaya çalışıyoruz. Atölye her yerde efendiler! Anam Bacım, 90’lı yılların başları, Demet Demir ile bir sohbet esnasında bana bizim bir atölyemiz var demişti. Oraya bir kız geliyor, adı Pınar, çok seversin dedi. Gittik atölyeye, girişte ağır tiner ve boya kokuları hissettim. İçeri girdik, aman tanrım, sokak çocukları dolu, tinerciler hepsi oradalar. Ay Demet hadi gidelim, dedim, bura ne ayol?
devamı...

30.06.2022 - Zeynep Oral - Cumhuriyet
Kim bilir bu yazıyı ben kaçıncı kez yazıyorum... Şöyle bir gerilere gittim. Örneğin 29 Kasım 2012 tarihli Cumhuriyet’te aynı konudaki yazıma şöyle başlamışım... “İşkence, yasadışıdır. Sosyolog, yazar, araştırmacı Pınar Selek’e tam 14 yıldır işkence yapılıyor. Resmen hukuk eliyle; ‘adalet’ alet edilerek işkence devam ediyor... Pınar’ın, cezaevinde ve Emniyet’te görmüş olduğu Filistin askısı dahil olmak üzere işkencenin izleri uluslararası kurumlar tarafından çoktan belgelendi. Hiç kuşkum yok ki günün birinde 14 yıldır yaşamakta olduğu bu hukuk eliyle işkence de belgelenecek ve hukuk fakültelerinde ders niyetine okutulacak! Bizim ülkemizde değilse bile, uygar, çağdaş ülkelerde...”
devamı...

Ali Koç - 27/04/2014
Pınar hep Mimar Sinan Sosyoloji bölümü mezunu olarak bilinir ama Ankara’nın en karanlık yıllarında DTCF Sosyoloji bölümünde başlamıştır onun üniversite hayatı. Sınıf arkadaşım Pınar benim için ; DTCF’de öğrenci dernekleri faşistlerin elinde olduğu için birlikte Sosyoloji Öğrencileri Topluluğunu kurduğumuz,çarşamba söyleşileri ile o dönemin bütün akademisyenlerini üniversiteye birlikte davet ettiğimiz,sabahlara kadar Hegel’i tartışıp yazacağı romanın kahramanlarının peşinden koştuğumuz, ailemin ilk kez istanbullu bir kızın elinden çiğköfte yediği bir romantik bir dönemin simgesidir, ben arkadaşımın o güzel gülüşüyle insanların iyiliğinden başka birşey düşünmeyeceğinin canlı tanığıyım.
devamı...

Nadir Nadi Çelik-30/01/2013
Pınar Selek'ten vakit geçirilmeden özür dilenilmelidir. Keza, Pınar Selek'e karşı yargı eliyle itibarsızlaştırma ve cezalandırma gibi kirli tezgahı hazırlıyan odaklar tespit edilip derhal teşhir edilmeli ve yargı önüne çıkartılmalıdırlar.
devamı...
Pınar Selek'ten yeni roman: 'Beni kendi ülkemde yabancı ettiniz'

17.05.2018 - Adalet Çavdar - Gazete Duvar
Varoluşa dair umutlu bir neden ve bir inanç bulmak sanırım uzun zamandır pek çoğumuz için oldukça zor. Ara ara bulduğumuz bazı nedenlere sıkıca sarılır olsak dâhi sonrası nedense hep bir hayal kırıklığı. Oysa başka bir hayatın mümkün olduğuna bundan on beş yıl önce daha çok inanıyorduk sanki. 2000’li yıllar nedense eskisinden çok daha fazla tuzaklarla dolu oldu. Çok uzun zamandır bir nevi köleleşip robotlaştığımızı düşünüyorum. Nedenler ve niçinler birbirine karışmış durumda. Pınar Selek’in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar okuruna adeta bir öneri sunuyor. Az çalışıp, az kazanıp, çok daha az harcayıp kalan zamanımızı kendimiz ve bizim gibiler için harcayarak, yaşam için gerçekten zaman bırakarak yaşanabilir mi? Dayanışma duygusu ya da hep beraber delirebilme lüksü bir küçük topluluğu kendince bir topluma çevirebilir mi?
Cümbüşçü Karıncalar

K24 - 17.05.2018
Pınar Selek'in yeni romanı Cümbüşçü Karıncalar yarından itibaren raflarda ama önce romandan tadımlık bir bölüm K24 sayfalarında...
Pınar Selek: Ne olursa olsun geride gülümsememiz kalacak

29 Mart 2023 - bianet - Evrim Kepenek
Sosyolog Pınar Selek hakkındaki beraat yine bozuldu. Dava, 31 Mart Cuma günü İstanbul Adliyesi 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Selek, "İki ülkem var. Türkiye'ye döneceğim belki, burayla da bağım kalacak. Bir köprüyüm. Davamı, adalet için mücadele edenlerin tarihi mekanında, Paris'te İnsan Hakları Derneği'nde izleyeceğim" diyor.
devamı...
Pınar Selek'le deniz aşırı muhabbet: Gergedanlaşmadan müsait olmak…

26 Mart 2023-T24 Yıldız Tar
Sosyolog Pınar Selek'le sohbetimiz, "Sosyolog olmak lafını sevmiyorum" cümlesiyle başlıyor. Bir şey olmanın kendisine uymadığını anlatıyor ekran başında. Ben Ankara'da, o Fransa'da. 2009 yılından beri sürgünde.
devamı...
Tunus'ta 8 Mart : Devrim devam ediyor!

Pınar Selek / 12 Mart 2019 / https://blogs.mediapart.fr
Bu 8 Mart'ta, Tunus'ta, Tunuslu, Cezayirli, Malili, Senegalli, Filistinli diğer birçok feministle beraber, etkileyici ve kolektif bir eylemin parçasıydım. Şahidim. Tüm zorluklara rağmen devrim devam ediyor, feministlerin elleri dümende. Yakın Doğu ve Afrika'daki feministlerle birleşerek devrimlerini uluslarötesi bir boyuta taşıyorlar.
devamı...
Büyüttüğümüz Hediye

Pınar Selek, Amargi Feminist Dergi-23. Sayı
O doğduğunda daha bir buçuk yaşındaymışım. Gelmeden annem beni hazırlamış. Mayıs ayında doğacağını bildiğinden, bana “Anneler gününde hediye bekliyorum senden” diye tekrarlamaya başlamış. Erken konuşmaya başlamışım, ama hediye ne demek, nasıl alınır, bir türlü anlamamışım herhalde. Seyda’nın doğumu yaklaştıkça annem bana hediyeler vermiş, bak şu kadar zaman sonra sen de bana bir şey vereceksin demiş. Tarihleri aklımda tutamayacak kadar küçükmüşüm ama doğum yaklaştıkça annemin tekrarları çoğalmış. Sonra… Seyda gerçekten anneler gününde doğmuş. Masal gibi. Sonra beni hastaneye getirmişler, annemin üzerine bırakmışlar. Yanında bir bebek. Annem beni tutmuş ve tatlı sert bir ifadeyle sormuş: “Aldın mı hediyeni? Bugün anneler günü.” Ben çaresiz bir ifadeyle ve utançla bakmışım. Sonra tutmuş beni, sarılmış : “Bu sefer ben sana bir hediye aldım. Ömür boyu saklayacaksın onu. Ama bundan sonra her anneler gününde sen bana hediye alacaksın” demiş ve Seyda’yı bana uzatmış. Onun, benim en büyük hayat mükafatı olacağını anlamış gibi sevinçten çığlık atmışım. Yıllar, annemin üzerimize saldığı büyüyü azalacağına çoğalttı. Emek yaptı bunu. Emek. Biliyorum ki, sevgi emektir sözü çok gerçek.
devamı...
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Pınar Selek
Mahkeme Süreci Court Process